חממית

גידול ירקות אורגניים

ההנאה של גידול ירקות אורגניים

 

אם אתם מחפשים דרך להעשיר את התפריט היומי שלכם, וגם לאכול אוכל בריא יותר, כדאי לכם לשקול גידול ירקות אורגניים. מה הם ירקות אורגניים, ובמה הם שונים מהירקות הרגילים? ירקות אורגניים הם הירקות, הפירות וצמחי התבלין שמגודלים ללא ריסוס בחומרים כימיים ונותנים להם לצמוח בקצב שלהם. היתרון של שיטת גידול זו הוא ברור - ירקות אורגניים הם משמעותית בריאים יותר, מזינים יותר ומכילים בתוכם יותר ויטמינים. אלו הם למעשה הירקות, הפירות וצמחי התבלין שבאמת תורמים לתזונה שלנו - ושל הילדים שלנו. אז איך מתחילים?

 

גידול ירקות אורגניים בתוך חממה

היום, הדרך המומלצת והנוחה ביותר לגדל ירקות אורגניים, היא באמצעות חממה. החממה היא בעצם חדר מבוקר באופן תמידי, שמאפשר לנו לגדל מגוון רחב מאד של צמחים וירקות, עם שליטה על תנאי הגידול: טמפרטורה, לחות, השקיה, חשיפה לאור. חשוב לציין, שלמרות שאנחנו כביכול מבצעים שינויים בסביבה הטבעית שלהם, לא מדובר בגידול לא אורגני - המטרה של חממה היא לדמות סביבה טבעית ורגילה, כאשר האמצעים כולם לא מתערבים כימית בתוך הירקות, אלא ביולוגית בלבד.

אם החלטתם לקנות חממה לצורך גידול ירקות אורגניים, מומלץ, ראשית, לתכנן היכן תמקמו אותה.  מיקום חכם של חממה צריך להיות כזה שיחשוף אותה לשמש לפחות שמונה שעות ביום: הירקות, הפירות וצמחי התבלין, דורשים הרבה שמש. ברוב המקרים, כאשר נצטרך לגדל ירקות, נעודד אותם באמצעות תאורה מלאכותית, בעיקר באמצעות מנורות פלורסנט. עם זאת, יש גידולים מסוימים, בעיקר צמחי תבלין, שזקוקים לפחות אור. כמובן שבכל מקרה רצוי לקרוא את הוראות הגידול וההשקיה של כל אחד מהצמחים שלנו.

 

איך יודעים מתי להשקות?

אחת השאלות הנפוצות בתחום של גידול ירקות אורגניים היא כמה ומתי להשקות. באופן עקרוני, מנגנון ההשקיה של החממות מאפשר חיסכון במים יחד עם השקייה מספקת. המבחן הכי טוב עבור השקיה הוא פשוט לבדוק את האדמה - אם היא יבשה, סימן שצריך להשקות, הקרקע צריכה להישאר לחה כל הזמן. בחודשי הקיץ מומלץ להשקות 3 פעמים ביום ובחודשי החורף אפשר לצמצם את המינון, על פי ירידת הגשמים. על מנת שתדעו שאתם לא משקים יותר מדי, הפסיקו להשקות כאשר עומק ההשקיה מגיע לחצי אינטש. פרמטרים נוספים של גידול ירקות אורגניים בחממה הם שמירה על אחוזי לחות מתאימים, בטווח שבין 30% ל50% ושמירה על טמפרטורת יום ולילה, שנעה בין 15 מעלות ל - 20 מעלות.

 

למידע נוסף צור קשר