חממית

גידול סחלבים

כל הסיבות לגידול סחלבים

במשך מאות שנים הסחלב נחשב לפרח יוקרתי במיוחד. מגדליו נחשבו לאנשים אריסטוקרטים שהיו שייכים לעילית הגבוהה ביותר של החברה. עם הזמן, המצב השתנה: היום כל אחד מאיתנו יכול לגדל סחלבים, כתחביב או כמקצוע. עם זאת, הסחלב עדיין נחשב לפרח מיוחד מאד, עם אופן השקיה מיוחד ותנאים מיוחדים והוא יוצא דופן גם בנוף הישראלי וגם בכלל בנוף המערבי. מדוע זה המצב? הסחלב הגיע במקור מאזור קו המשווה – אזור שידוע באקלים הטרופי שלו. עקב כך, באופן הגיוני, הסחלב יחסית זקוק למעט אור, כמות ממוצעת של מים והרבה מאד לחות. כמו כן, סחלב גדל על המפרק של העץ, מה שגורם לשורשים שלו להיות חשופים לחלוטין, ומחייב טיפול מיוחד.

 

גידול סחלבים בתוך החממה

כפי שניתן לראות, גידול סחלבים דורש מאיתנו תשומת לב והשקעה בפרטים שונים ותנאים מיוחדים של אקלים טרופי. אקלים זה ניתן להעניק לסחלב באמצעות חממה. מה הקשר בין חממה לבין גידול סחלבים? חממה היא בעצם בית גידול לצמחים, שנותן לכם לקבוע את הטמפרטורה, הלחות, כמות המים וכמות האור שהצמחים השונים יקבלו. הסחלבים דורשים תנאים אשר אך ורק חממות יכולות לתת בצורה אופטימאלית. אם תלכו למשתלה, אפילו מהסוג הפשוט – תוכלו לראות שאת הסחלבים שלהם הם מגדלים בחממות – ואז מוכרים אותם ללקוחות, שבתנאים הביתיים מסוגלים לשמור אותם לזמן מה. אולם אם אתם רוצים לגדל בעצמכם כמות גדולה של סחלבים, ורוצים לשמר אותם לאורך זמן –ברור שאתם צריכים חממה מוצלחת ואיכותית.

 

על אילו תנאים נשמור בחממה?

שאלה מצוינת - גידול סחלבים בחממה דורש להתאים את התנאים בחממה לתנאים שהסחלבים דורשים.

  1. כמות האור: נדרשת כמות מועטה של אור (משום שאזור הגידול הטבעי שלו הוא סבוך וצמחים ועצים רבים מסתירים באופן טבעי את אור השמש). אפשר להסתפק באור רך. שימו לב! חשוב מאד שהחלק שיהיה חשוף לאור יהיו השורשים עצמם, שכזכור – חשופים לחלוטין.
  2. טמפרטורה: רצוי לשמור על טמפרטורה שבין 18 ל - 25 מעלות.
  3. השקיה: הסחלב באופן טבעי, לא דורש השקיה גבוהה במיוחד. ההשקיה שלו יכולה להיות על בסיס שבועי, כאשר הכמות הרצויה היא לא יותר מכוס אחת.
  4. לחות: לחות היא הכי חשובה לגידול של סחלבים, ובעיקר בגללה אנחנו זקוקים לחממה. סחלב דורש רמת לחות גבוהה במיוחד, עד לרמה של 99% - כך שיש לכוונן את רמת הלחות בחממה בהתאם.

 למידע נוסף צור קשר