חממית

מערכות לחממה

כמה דברים על מערכות לחממה

חממה היא מקום שבו ניתן לגדל צמחים בתנאים מבוקרים על ידי חיקוי של הסביבה הטבעית שלהם, היא שילוב של מערכות רבות המתפקדות יחד. הכרת מערכות החממה עוזרת לנו לבחור את החממה הטובה והאיכותית ביותר עבורנו, שיכולה לשמש אותנו לגידול של צמחים רבים.

 

סוגי מערכות לחממה

מערכות השקיה וערפול - אחד הדברים הכי חשובים בחממה הוא השקיה בכמות המים המתאימה. הדילמה היא איך לתמרן בין תביעות המשק הישראלי לחסוך במים לבין הרצון לספק לצמחים את מנת המים המתאימה. על כן, מערכות השקיה לחממה צריכות להתנהל בצורה חכמה. על פי רוב החממה בנויה כך שלאחר ההשקיה (שיכולה להתבצע במספר שיטות) המים ימוחזרו, ויהיה בהם שימוש חוזר. השימוש יכול להיות דרך הצטברות של האדים בחזרה בשטח הפנים של החממה או על ידי הובלה חוזרת אל צינורות ההשקיה. כמו כן, קיימות מערכות ערפול. אלו מערכות שיודעות לנתח את מזג האוויר בסביבה שבה ממוקמת החממה, וכך להשקות בצורה נכונה את הצמחים. כלומר אם מזג האוויר קריר ונח יותר, ההשקיה תופחת בעוד במזג אוויר חם ההשקיה תוגבר.

מערכות טמפרטורה – יש לשמור על טמפרטורה קבועה יחסית בסביבת הצמחים. רוב הצמחים רגישים באופן טבעי לקור או לחום (ברוב המקרים לקור), ולכן צריך לשמור על טמפרטורה נעימה וקבועה עבורם. השמירה על טמפרטורה נעשית בזכות מעטפת החממה, שמצד אחד מבודדת, אך מצד שני מעודדת כניסה של קרני אור. כמו כן, במידת הצורך, עושים שימוש במערכות אוטומטיות שמונעות אובדן חום מתוך החממה. הטמפרטורה המומלצת עבור צמחים משתנה בין סוגי הצמחים השונים כאשר הטווח הממוצע הוא 15 - 25 מעלות.

 

עוד מספר מערכות לחממה

יש מגוון מערכות נוספות לחממה. בין היתר: 

מערכות תאורה – הצמחים צריכים את קרני השמש כדי לגדול ולהתפתח. היום יש מערכות פשוטות לתפעול המאפשרות לספק לצמחים את האור הדרוש גם בשעות הלילה, לרוב באמצעות מנורות פלורוסנט, שמחקות את אור השמש הטבעי. מומלץ למקם מראש את החממה באזור שחשוף במשך רוב שעות היום לשמש, על מנת לאפשר ספיגה מירבית של השמש.

מערכות אוורור שמיועדות בעיקר לחודשי השיא של הקיץ, בכדי לשמור על הצמחים מפני עודף חום.

 

כדאי לקנות את המערכות האלו לחממה מחברה מנוסה בתחום החממות והחקלאות.

 

למידע נוסף צור קשר